Ihsan Güvercin

Malatya’nın Fethiye köyünde doğdum.
Müziğe türküler, deyişler söyleyerek, bağlama çalarak başladım herkes gibi.
Böyle olunca da sanki anamdan doğduğumdan beri müzikle uğraşıyormuşum gibi bir his kaplar içimi hep. Her şeyi detaylarıyla pek hatırlayamıyorum ama yinede 14 yaşımdayken Arguvan’da sahneye çıktığımı, kocaman salonda beş yüz kişiye mikrofonsuz türkü söylediğimi, bolca alkış aldığımı ve ilk sahne tozunu da orada yuttuğumu iyi hatırlıyorum. O gün bu gün müziğin içindeyim ve sahnedeyim.

Bizim köylü Ali Ekber Aydoğan, benden önce varmıştı Almanya ya. 1973 yılında ben de varıverdim oralara. Birlikte “DERDİYOKLAR İKİLİSİ”Nİ oluşturduk 70 li yılların ortalarında. Yıllarca iyi işlere imzalar attık. Sevgili Hocam Arif Sağ ‘ın bağlaması ve yönetmenliği ile 6 kaset ve 3 uzunçalar plak yaptık. Konserler verdik, düğünlerde, barlarda çalıp-çığırdık hayli zaman. Gün geldi bir çok şey değişti. Basit ve sıradan bir zıtlaşmanın içinde buluverdik kendimizi. O zıtlaşma büyüdükçe büyüdü ve 1986 yılının Haziran ayında, kaprislerle, kompleksler ormanında yolumuzu kaybettik!!!!!……..
Sonunda ayrıldık.
((-Ben İhsan Güvercin olarak yola devam ettim. Ali, “Derdiyoklar Ali ikilisi” olarak yola devam etti.
…..
(Bu aradaki boşluk kitap olur sanırım)

Sevgili dinleyenlerimle, müzik dostlarıyla hiç kopmayacağım. Amatör sanatçılarla bağlarımı koparmayacağım ve hatta müzik dünyasına yeni adım atan Türkü dostu amatör sanatçılar telif ödemeden eserlerimi okuyabilecekler.
O Amatör ruhu kaybetmemek umuduyla…

Sevgilerimle
İhsan Güvercin
————
Sevdiğim Sözler
-“Ayranı olanın sineği Bağdat’tan gelir”
-“Deveye burç lazımsa, boynunu uzatsın”
-“Düşüncelerinde ne yaratırsan onu yaşarsın”